Cesta k nadýchaným ručníkům začíná už v obchodě, kamenném i online. Osušky a ručníky by měly být z přírodního materiálu a vyšší gramáže. Platí, čím vyšší gramáž, tím kvalitnější froté. Takové ručníky a osušky jsou samy o sobě měkké.
Nové? Šup s nimi do pračky
I když vás asi bude lákat zbrusu nové ručníky hned použít, vydržte a nejprve je vyperte. Aktivujete tak jejich savost a budou poté mnohem příjemnější. Do pračky dejte pouze ručníky a osušky, ale ne zas moc. Pračka by neměla být úplně plná. Samozřejmostí je prací prostředek. Nedávejte ho však příliš. Pokud ho bude moc a správně se nevypere, zůstane ve vláknech a zapříčiní tuhost ručníků. Perte je nejlépe bez změkčovadel, která mohou ovlivnit savost froté a poničit jejich vlákna.
Namísto aviváže tak sáhněte po bílém octu, který nejen dodá prádlu svěžest a měkkost, ale zbaví ho také bakterií a navíc je jeho používání vhodné i pro životnost pračky. Pro změkčení vody je vhodná také jedlá sůl. Platí ale buď, anebo. Pro praní ručníků a osušek použijte buď ocet, nebo sodu, nikdy ne oboje dohromady. Společně totiž zareagují a vytvoří bohatou pěnu, která by mohla chtít z pračky utéct.
Ideální teplota pro praní, z kterého vzejdou nadýchané ručníky, je 60 °C. Míň není efektivní, co se dezinfekce prádla týče, vyšší teploty zase materiálu škodí a ovlivňují i nadýchanost froté.
Po vyprání ručníky protřepejte, aby se vlákna froté natáhla. A teď, jak sušit? Sušička je rychlá a efektivní. Vysoké teploty však froté mohou ublížit. Pokud přesto sušíte v sušičce, jsou vhodné nižší teploty. I zde potom platí, že by sušička neměla být naplněná po okraj, ale raději naplněná jen zpola. Po usušení v sušičce je opět protřepejte. Nejlépe však, pokud ručníky a osušky necháte schnout na čerstvém vzduchu. Spíš ve stínu než na přímém slunci.
Žehlete klidně ponožky, ale froté ne
Ačkoli někdo říká, že žehlí všechno, není vhodné na ručníky a osušky vyrukovat s žehličkou. Ta může poškodit vlákna a ovlivnit i savost ručníků. Pokud chcete ručníky nadýchané jako v hotelu a chcete tento pocit zažívat opakovaně, žehlení se tak obloukem vyhněte.
Když máte vypráno a usušeno, a to opravdu dokonale, je na řadě správné „uskladnění“ ručníků. Jak na to zjistíte zde. I tato fáze je důležitá. Pokud ručníky nejsou dokonale suché nebo je necháte na vlhkém místě třeba v koupelně (vyjma těch, které zrovna používáte), přijde všechna snaha nazmar a ještě se ručníky stanou živnou půdou pro bakterie a plísně.
Teď už jistě máte ručníky uložené na tom správním místě. Stačí tak jen nahlédnout do skříně a vždy, když potřebujete, sáhnout po nadýchaných ručnících jako z hotelu.